Post Page Advertisement [Top]

Badanie opublikowane w Science analizuje wiele skał znalezionych na dnie krateru Jezero na Marsie, gdzie łazik Perseverance wylądował w 2020 roku, ujawniając znaczące interakcje między skałami a ciekłą wodą. Skały te zawierają również potencjalne dowody na obecność związków organicznych.

Mars z perspektywy łazika Perseverance >> Duże w nowym oknie >>

Istnienie związków organicznych (związków chemicznych z wiązaniami węgiel-wodór) nie jest bezpośrednim dowodem na istnienie życia, gdyż związki te mogą powstać w wyniku procesów niebiologicznych. Aby stwierdzić źródło ich pochodzenie z większym prawdopodobieństwem, potrzebna byłaby przyszła misja zwracająca próbki na Ziemię.

Badanie, prowadzone przez naukowców z Caltech, zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół, w skład którego weszli badacze z Imperial.

Profesor Mark Sephton, z Department of Earth Science & Engineering w Imperial, jest członkiem zespołu naukowego, który brał udział w operacjach łazików na Marsie i rozważał implikacje wyników. Powiedział on: "Mam nadzieję, że pewnego dnia te próbki mogą zostać zwrócone na Ziemię, abyśmy mogli przyjrzeć się dowodom na istnienie wody i ewentualnej materii organicznej oraz zbadać, czy warunki były odpowiednie dla życia we wczesnej historii Marsa".

Płynąca woda

Łazik Perseverance wcześniej znalazł związki organiczne w delcie Jezero. Delty to wachlarzowe formacje geologiczne powstałe na przecięciu rzeki i jeziora na krawędzi krateru.

Naukowcy misji byli szczególnie zainteresowani deltą Jezera, ponieważ takie formacje mogą zachować mikroorganizmy. Delty powstają, gdy rzeka transportująca drobnoziarniste osady wpływa do głębszego, wolniej poruszającego się zbiornika wodnego. Gdy woda w rzece rozprzestrzenia się, gwałtownie zwalnia, osadzając niesione osady oraz zatrzymując i zachowując wszelkie mikroorganizmy, które mogą istnieć w wodzie.

Jednak dno krateru, gdzie łazik wylądował ze względów bezpieczeństwa przed podróżą do delty, było większą zagadką. W dnach jezior badacze spodziewali się znaleźć skały osadowe, ponieważ woda odkłada warstwę po warstwie osadów. Jednak kiedy łazik tam wylądował, niektórzy badacze byli zaskoczeni, znajdując na dnie krateru skały ignetyczne, inaczej nazywane skałami magmowymi (bo to po prostu zastygła magma) z minerałami w nich zawartymi, które zarejestrowały nie tylko procesy ignetyczne, ale znaczący kontakt z wodą.

Te minerały, takie jak węglany i sole, wymagają wody do krążenia w skałach magmowych, rzeźbiąc nisze i osadzając rozpuszczone minerały w różnych miejscach, takich jak puste przestrzenie i pęknięcia. W niektórych miejscach dane pokazują dowody na istnienie związków organicznych w tych potencjalnie nadających się do zamieszkania niszach.

Odkryte przez SHERLOC-a

Minerały i współlokowane możliwe związki organiczne zostały odkryte przy użyciu SHERLOC, czyli instrumentu Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals.

Zamontowany na ramieniu robota SHERLOC jest wyposażony w szereg narzędzi, w tym spektrometr Ramana, który wykorzystuje specyficzny rodzaj fluorescencji do poszukiwania związków organicznych, a także do sprawdzenia, jak są one rozmieszczone w materiale, co daje wgląd w to, jak zostały zachowane w danym miejscu.

Bethany Ehlmann, współautorka pracy, profesor nauk planetarnych i zastępca dyrektora Keck Institute for Space Studies, powiedziała: "Możliwości mikroskopowego obrazowania składu przez SHERLOC naprawdę otworzyły naszą zdolność do rozszyfrowania porządku czasowego przeszłych środowisk Marsa".

Gdy łazik toczył się w kierunku delty, pobrał kilka próbek zmienionych przez wodę skał magmowych i przechował je na potrzeby ewentualnej przyszłej misji zwrotu próbek. Próbki musiałyby zostać zwrócone na Ziemię i zbadane w laboratoriach z zaawansowanym oprzyrządowaniem, aby ostatecznie określić obecność i rodzaj substancji organicznych oraz czy mają one coś wspólnego z życiem.

Źródło: Phys.org: Possible organic compounds found in Mars crater rocks

Eva L. Scheller et al --> Science --> Aqueous alteration processes in Jezero crater --> DOI: 10.1126/science.abo5204

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bottom Ad [Post Page]