Post Page Advertisement [Top]

Naukowcy z całego świata zebrani we Francji głosowali w piątek za nowymi przedrostkami metrycznymi do wyrażania największych i najmniejszych pomiarów na świecie, powodowani stale rosnącą ilością danych.

Porównanie wielkości plante, wizja artystyczna >> Duże w nowym oknie >>

Po raz pierwszy od ponad trzech dekad do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), uzgodnionego światowego standardu systemu metrycznego, dodano nowe przedrostki.

Do grona dobrze znanych przedrostków takich jak kilo i milli dołączają ronna i quetta dla największych liczb oraz ronto i quecto dla najmniejszych.

Zmiana została przegłosowana przez naukowców i przedstawicieli rządów z całego świata uczestniczących w 27. Generalnej Konferencji Miar i Wag, która zarządza SI i spotyka się mniej więcej co cztery lata w Pałacu Wersalskim, na zachód od Paryża.

Brytyjskie Narodowe Laboratorium Fizyczne, które prowadziło działania na rzecz nowych prefiksów, potwierdziło w oświadczeniu, że uchwała została przyjęta.

Przedrostki ułatwiają wyrażanie dużych ilości - na przykład, określanie kilometra zawsze jako 1000 metrów lub milimetra jako jednej tysięcznej metra szybko stałoby się uciążliwe.

Od czasu ustanowienia SI w 1960 roku, potrzeby naukowe doprowadziły do zwiększenia liczby przedrostków. Ostatni raz miało to miejsce w 1991 roku, kiedy to chemicy chcący wyrazić ogromne ilości cząsteczkowe doprowadzili do dodania zetta i yotta.

Jottametr to jedynka, po której następują 24 zera.

Ale nawet potężna yotta nie wystarczy, by poradzić sobie z nienasyconym apetytem świata na dane, twierdzi Richard Brown, szef metrologii w brytyjskim National Physical Laboratory.

"Pod względem wyrażania danych w yottabajtach, co jest obecnie najwyższym prefiksem, jesteśmy bardzo blisko granicy" - powiedział AFP Brown.

"Na dolnym końcu ma sens posiadanie symetrycznego rozszerzenia, co jest przydatne w naukach kwantowych, fizyce cząstek - kiedy mierzysz naprawdę, naprawdę małe rzeczy".

Nowa waga świata

Nowe prefiksy mogą uprościć sposób, w jaki mówimy o niektórych całkiem dużych obiektach.

"Jeśli myślimy o masie, zamiast o odległości, Ziemia waży około sześciu ronogramów", co jest szóstką, po której następuje 27 zer, powiedział Brown.

"Jupiter, to około dwóch quettagramów", dodał - dwa, po których następuje 30 zer.

Brown powiedział, że wpadł na pomysł aktualizacji, gdy zobaczył doniesienia medialne wykorzystujące nieusankcjonowane prefiksy do przechowywania danych, takie jak brontobajty i hellabajty. Google w szczególności używa hella dla bajtów od 2010 roku.

"To były terminy, które nieoficjalnie były w obiegu, więc było jasne, że SI musi coś zrobić" - powiedział.

Jednak przedrostki metryczne muszą być skrócone tylko do ich pierwszej litery - a B i H były już zajęte, wykluczając bronto i hella. "Jedyne litery, które nie zostały użyte dla innych jednostek lub innych symboli, to R i Q" - powiedział Brown. Konwencja nakazuje, aby większe przedrostki kończyły się na A, a mniejsze na O. A "środek słów jest bardzo, bardzo luźno oparty na grece i łacinie dla dziewięciu i 10", powiedział Brown.

Nowe prefiksy powinny "zabezpieczyć system na przyszłość" i zaspokoić światowe zapotrzebowanie na wyższe numery - przynajmniej przez następne 20-25 lat, dodał.

Źródło: Phys.org: Earth now weighs six ronnagrams:
New metric prefixes voted in


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bottom Ad [Post Page]