Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego są coraz bliżej stworzenia modelu lekkiej cząstki ciemnej materii. Obserwacje wskazują, iż cząstki ciemnej materii mogą nie zawierać axion-like particles. Artykuł na ten temat jest publikowany w obecnym Physical Review Letters.
Fizycy nadal zmagają się z zagadką identyfikacji ponad 80 procent materii we wszechświecie. Jedna z hipotez zakłada, że jest ona zbudowana z ekstremalnie lekkich cząstek których masa jest milion razy mniejsza od elektronu. Te cząsteczki nazywane są obecnie ALPs (axion-like particles). Niestety cząstki ALPs są trudne do wykrycia, uczeni nie są w stanie obecnie badać różnych rodzajów ALPs, które mogą być składnikiem ciemnej materii.
Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali dane uzyskane dzięki teleskopowi promieniowania gamma, w który wyposażony jest satelita Fermii, do badania światła z centralnej galaktyki gromady Perseusza, w poszukiwaniu ALPs. Naukowcy nie odkryli żadnych śladów ALPs, po raz pierwszy obserwacje były wystarczająco czułe, aby wykluczyć niektóre typy ALPs (ALPs mogą stanowić jedynie ciemną materię, jeśli mają one pewne cechy).
ALPs nie mogą być wykryte bezpośrednio ale istnieje mała szansa, że zmieniają się w zwyczajne światło i vice versa kiedy podróżują przez pole magnetyczne. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie, użył bardzo jasnego źródła światła, centralnej galaktyki gromady galaktyk Perseusza w poszukiwaniu tej transformacji. Promieniowanie gamma z tej galaktyki, powinno zmieniać swoją naturę w ALPs, w czasie przemieszczania się przez pole magnetyczne, które wypełnia gaz między galaktykami w gromadzie.
"ALPs które byliśmy w stanie wykluczyć, mogą tłumaczyć jedynie pewną ilość ciemnej materii. Szczególnie interesujące jest to, że w naszej analizie osiągnęliśmy czułość, która może być powtórzona jedynie w przyszłych dedykowanych eksperymentach na Ziemi", mówi Manuel Meyer z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Sztokholmskiego.
Poszukiwania ALPs przy pomocy teleskopu Fermi będą kontynuowane. Więcej niż 80 procent materii we wszechświecie ciągle nie jest zdefiniowana. Ciemna materia obecnie zdradza swoją obecność jedynie przez jej grawitację, nie wytwarza ani nie pochłania żadnej formy światła.
Źródło: Phys.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz